Pogoda jutro Pogoda Poznań
90
Tajemniczy świat porostów – wystawa fotografii Piotra Grochowskiego
WYSTAWA
trwa od Czwartek, 2018.06.28 do Piątek, 2018.10.05
Bilety: Wstęp wolny
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie

Człowiek w swej naturze ma ciągłą chęć poznawania. Odkrywania czegoś nowego, czegoś, czego nikt dotąd nie widział, na co nikt nie zwracał uwagi. Choć porosty są organizmami występującymi właściwie „od zawsze”, należą do grupy bardzo mało znanej i rozpoznawanej.

Porosty to organizmy należące do Królestwa Grzybów (łac. Mycota), choć ich klasyfikacja przez wiele lat była niejednoznaczna. Jeszcze w latach 80-tych XX w. zaliczane były do roślin zarodnikowych. Stąd często i to do dnia dzisiejszego, wielu utożsamia porosty z mszakami. Obecnie uznaje się, że są to grzyby zlichenizowane (łac. Lichenes), a ich ciało – czyli plecha, zbudowana jest z dwóch komponentów: strzępek grzyba i komórek glonów. Układ taki stwarza ogromne możliwości wegetacyjne. Zdolności higroskopijne grzyba pozwalają wychwytywać najmniejsze ilości wody obecnej w otoczeniu, a glony dzięki obecności chlorofilu, nawet w skrajnych warunkach są zdolne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy.

Ta wystawa ma ukazywać ich bogactwo i ekologię, ale przede wszystkim ma być przewodnikiem pozwalającym dostrzec w naszym otoczeniu te interesujące i tajemnicze organizmy, które występują właściwie wszędzie wokół nas. W Polsce oznaczono dotychczas ok. 1600 taksonów, co na tle światowej lichenobioty (ok. 17 tys.) stanowi tylko niecałe 10 %.

BIOGRAM

Piotr Grochowski: rocznik 1968

Miejsce urodzenia: Kwidzyn (woj. pomorskie)

Absolwent Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku. Studia magisterskie w zakresie biologii ukończył w 1992 r. Pracę zawodową w Zamiejscowym Wydziale Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim, Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu rozpoczął w 1993 r. w Zakładzie Biologii, obecnie Zakład Nauk Morfologicznych, Biologii i Nauk o Zdrowiu. Od wielu lat związany z Ligą Ochrony Przyrody (prezes Zarządu Okręgu w Gorzowie Wlkp. i członek Zarządu Głównego) oraz Lasami Państwowymi (obecnie v-ce przewodniczący Rady LKP Bory Lubuskie).

Praca naukowa związana z ekologią i ochroną środowiska. Doktorat z zakresu lichenologii obronił na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2002 r. W swoim dorobku posiada liczne publikacje naukowe oraz podręczniki z biologii i z pierwszej pomocy przedmedycznej dla studentów AWF.

Honorowy dawca krwi, instruktor pierwszej pomocy przedmedycznej Polskiego Czerwonego Krzyża oraz współautor programu „pierwszej pomocy przedmedycznej” na kierunku wychowanie fizyczne.

Z fotografią związany od ok. 40 lat. Już w szkole podstawowej był członkiem Koła
Termin: od 19 czerwca 2018 do 5 października 2018

Miejsce: Budynek Kolegium Cieszkowskich, Poznań, ul. Wojska Polskiego 71

Wstęp wolny: godz. 8.00 – 19.00
Fotograficznego przy MOK w Kwidzynie. Zainteresowania Fotografuje wszystko co przykuwa uwagę...Wśród znajomych uchodzi za dokumentalistę, archiwistę...ale ma to wielkie plusy, kiedy coś w „czasie” trzeba odnaleźć.

• zobacz więcej informacji o Uniwersytet Przyrodniczy
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail