Pogoda jutro Pogoda Poznań
2716
Michaś
TEATR
Piątek 28 czerwca 2019 g. 20:30
Sobota 29 czerwca 2019 g. 18:00
Bilety: 15
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
czerwiec
pnwtśrczptsond
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

MICHAŚ
Mike Urbaniak
MALTA FESTIWAL

28 VI / piątek / 20:30 / bilety: http://bit.do/eSmjy
29 VI / sobota / 18:00 / bilety: http://bit.do/eSmjg

„Michaś” to spektakl o prof. Michale Głowińskim, wybitnym polskim filologu, historyku i teoretyku literatury, badaczu języka i wieloletnim pracowniku naukowym Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, którego burzliwa historia XX wieku doświadczała szczególnie boleśnie, a XXI wiek doświadcza do dzisiaj. Profesor urodził w złym czasie i w złym miejscu – w przedwojennej Warszawie. W dodatku w żydowskiej rodzinie, co w 1939 roku pociągnęło za sobą tragiczne konsekwencje. Przeżył Holocaust jako kilkuletnie dziecko. Najważniejsze, że przeżył. A potem nastała Polska Ludowa, niełatwa dla wszystkich, szczególnie dla Polaków żydowskiego pochodzenia, przeciw którym rozpętano w 1968 roku antysemicką kampanię. To było kolejne bolesne przeżycie. Trudno. Ale to nie koniec. W połowie lat 80. rozpoczęła się bowiem akcja „Hiacynt”, polegająca na zbieraniu danych o homoseksualistach i ich szykanowaniu. Na szczęście ominęła, bo nie uczestniczył w gejowskim życiu PRL. Tak, profesor Głowiński jest Żydem i gejem. Jak na Polskę to dużo, może nawet za dużo. Także dzisiaj, kiedy polski rząd i jego media prowadzą zmasowaną kampanię przeciw Żydom i osobom LGBT+ jednocześnie.

„Michaś” to monodram, który eksploruje temat podwójnej tożsamości Michała Głowińskiego, jego homoseksualizmu i żydowskiego pochodzenia. Imponujący dorobek naukowy bohatera spektaklu odkładamy na bok. Tekst oparty jest wyłącznie o słowa napisane lub wypowiedziane przez samego profesora oraz jedną małą fantazję reżysera.

W roli Michała Głowińskiego wystąpi PIOTR NERLEWSKI.

tekst i reżyseria: Mike Urbaniak
scenografia i światło: Aleksandr Prowaliński
kostiumy: Konrad Parol
choreografia: Robert Wasiewicz
muzyka: Daniel Pigoński
wideo: Wojtek Kaniewski
producent: Paweł Skrodzki

Produkcja: Grupa Stonewall i Centrum Rezydencji Teatralnych SCENA ROBOCZA
Premiera: 30 V 2019

Specjalne podziękowania od twórców spektaklu dla Aleksandra Łusiarczyka, Dominika Małolepszego, Jakuba Mroza, Eryka Matuszkiewicza, Tomasza Juńczyka, Tomasza Rojewskiego, Darka Baranowskiego i Piotra Korduby, Massimiliano Ferre i Restauracji Papavero.

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera

• zobacz więcej informacji o Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail