Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
27 16
Reklama

Zamontowano elastyczne słupki w okolicach Starego Rynku: może po nich przejechać wóz strażacki

j
środa, 14.12.2016 r.
godz. 18.28
j | środa, 14.12.2016 r., godz. 18.28
Zamontowano elastyczne słupki w okolicach Starego Rynku: może po nich przejechać wóz strażacki

Na ulicach prowadzących do Starego Rynku pojawiły się nowe słupki. Są bardziej elastyczne, dlatego samochody służb ratowniczych nie będą miały problemu z wjazdem na płytę poznańskiego rynku.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
26°C 1013 hPa
JUTRO
pogoda
27°C 1015 hPa
POJUTRZE
pogoda
28°C 1016 hPa

Dotychczas słupki, które zabezpieczały przed wjazdem na płytę Starego Rynku były wykonane z żeliwa. Jak się jednak okazało nie było to dobre rozwiązanie między innymi podczas organizacji imprez masowych, a także w przypadkach nagłych awarii, akcji policyjnych czy konieczności natychmiastowego wjazdu na Stary Rynek pojazdów straży pożarnej, karetek pogotowia. W takich sytuacjach odblokowanie przejazdu od strony ulic Paderewskiego czy Szkolnej wymagało obecności przedstawicieli zarządcy drogi, co powodowało utratę cennego czasu.

Obecnie zamontowane słupki zostały wykonane w technologii BLENDTEC. W tulei ze stali nierdzewnej znajduje się kompozyt polimerowy. Połączenie twardości z elastycznością i zdolnością do absorpcji uderzeń sprawia, że słupki posiadają ,,pamięć kształtu” cechę materiału, która polega na odtworzeniu pierwotnego kształtu po jego mechanicznym odkształceniu, na przykład po najechaniu słupka przez samochód. Inne ich zalety to łatwość montażu i demontażu, a dzięki temu oszczędność czasu i możliwość natychmiastowego dojazdu do potrzebujących pomocy służb ratowniczych – informuje ZDM.

Łącznie zostało zamontowanych 78 słupków.

Reklama