Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
27 16
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
26°C 1013 hPa
JUTRO
pogoda
27°C 1015 hPa
POJUTRZE
pogoda
28°C 1016 hPa

Poznań walczy o unijne dotacje na inwestycje w transport publiczny. Najwięcej potrzeba na projekt budowy trasy tramwajowej na Naramowice

j
sobota, 31.12.2016 r.
godz. 12.38
j | sobota, 31.12.2016 r., godz. 12.38
Poznań walczy o unijne dotacje na inwestycje w transport publiczny. Najwięcej potrzeba na projekt budowy trasy tramwajowej na Naramowice
fot. UMP

W ramach Działania 6.1 "Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POiIŚ) na lata 2014-2020 Poznań ubiega się niemal o 328 mln zł. Wnioski o dotacje na inwestycje w transport publiczny zgodnie z założeniami zostały złożone Centrum Unijnych Projektów Transportowych 30 grudnia.

Zgodnie z założeniami 30 grudnia w Centrum Unijnych Projektów Transportowych złożone zostały wnioski o dotacje na inwestycje w transport publiczny o łącznej wartości niemal 328 mln zł. Wnioski dotyczą sześciu planowanych inwestycji. Największą dotację – ponad 109 mln zł miasto chce uzyskać na projekt "Budowa trasy tramwajowej od pętli Wilczak do Naramowic w Poznaniu". 

Kolejne niemal 104,5 mln zł to łączna kwota dofinansowania o jaką ubiega się Poznań na realizację dwóch etapów "Programu Centrum". Na realizację pierwszego etapu, polegającego na przebudowie tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ulicach: Św. Marcin, Fredry, Mielżyńskiego, 27 Grudnia, pl. Wolności i Towarowej, chce pozyskać z unijnej kasy 45,42 mln zł. Na etap drugi, na który składa się budowa trasy tramwajowej wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ul. Ratajczaka, miasto stara się o dofinansowanie przekraczające 59 mln zł – informuje Jacek Łakomy z biura prasowego UMP.

Miasto ubiega się również o 60 mln zł na planowaną przebudowę trasy tramwajowej poprowadzonej ul. Kórnicką, os. Lecha do ronda Żegrze wraz z budową odcinka trasy od ronda Żegrze do ul. Unii Lubelskiej. A także po 27,25 mln zł na dwie kolejne inwestycje - o przebudowa trasy tramwajowej w ul. Dąbrowskiego oraz przebudowa torowisk w ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r.

Również w piątek do CUTP trafił wniosek Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu Sp. z o.o., które stara się o dofinansowanie projektu "Zakup nowoczesnego, niskopodłogowego taboru tramwajowego". Wartość to 50 mln zł.

Mamy nadzieję, że ocena złożonych wniosków przebiegnie sprawnie i zakończy się wynikiem pozytywnym, co umożliwi podpisanie umów o dofinansowanie wszystkich projektów, a tym samym pozwoli na podjęcie ich rzeczowej realizacji - mówi Jan Gosiewski, zastępca dyrektora ds. strategii i projektów Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta Poznania.

Reklama