Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
27 16
Reklama

Prototypowy Moderus Gamma zacznie wozić pasażerów. Inne miasta zainteresowane testami tramwaju

BS
środa, 22.02.2017 r.
godz. 17.00
BS | środa, 22.02.2017 r., godz. 17.00
Prototypowy Moderus Gamma zacznie wozić pasażerów. Inne miasta zainteresowane testami tramwaju

Wczoraj MPK Poznań podpisało umowę na dostawę pięćdziesięciu tramwajów Moderus Gamma. Poznaniacy pytają jednak, kiedy będą mogli przejechać się tramwajem, który znajduje się już w Poznaniu. Przewidywaną datę premiery pojazdu na poznańskich torowiskach podał portal Transport Publiczny.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
26°C 1013 hPa
JUTRO
pogoda
27°C 1015 hPa
POJUTRZE
pogoda
28°C 1016 hPa

Umowa na dostawę 30 tramwajów jednokierunkowych oraz 20 dwukierunkowych została podpisana we wtorek na terenie zajezdni na Franowie. Modertrans będzie miał trzydzieści miesięcy na dostarczenie tramwajów, które wraz z pakietem specjalistycznego wyposażenia, kosztować będą 397 mln zł brutto. Pierwsze pojazdy powinny pojawić się na poznańskich torowiskach latem 2018 roku.

Poznaniacy cały czas pytają jednak, kiedy tramwaj, który został zaprezentowany w listopadzie, pojawi się na poznańskich torach i przede wszystkim przewiezie pasażerów. Okazuje się, że tramwaj wyjeżdżał już z zajezdni, ale jazdy odbywały się w nocy - Gamma już jeździ po mieście. Przed dwoma tygodniami zagadnął mnie jakiś dziennikarz: A jaki to tramwaj widziałem minionej nocy, taki niesamowity, jak z „Gwiezdnych wojen”? Jutro (przyp. red. 23 lutego) Gamma będzie jeździła po mieście od rana - mówi w rozmowie z portalem Transport Publiczny Iwona Gajdzińska, rzeczniczka prasowa MPK Poznań.

Niestety będą to tylko jazdy testowe, a pasażerowie nie wsiądą jeszcze do nowego tramwaju, ale rzeczniczka MPK zdradza, kiedy tramwaj zostanie wprowadzony do ruchu liniowego - Mamy nadzieję, że pasażerowie pojadą Gammą 1 kwietnia i nie jest to primaaprilisowy żart - zapowiada Gajdzińska. Co ciekawe tramwaj może pojawić się także na torowiskach w innych miastach - Pani prezes MPK Wrocław również wyraziła chęć jazd testowych. Inni przewoźnicy - z Gdańska czy Górnego Śląska - także chcieliby przetestować ten tramwaj - mówi w rozmowie z portalem Andrzej Bręczewski, prezes Modertransu. Wiadomo też, że w Poznaniu gościła już delegacja z Olsztyna, która oglądała nowy poznański tramwaj.

Reklama