Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
9 0
Reklama

Z kamerą w przewodzie pokarmowym - endoskopia kapsułkowa

REKLAMA
środa, 11.07.2018 r.
godz. 10.00
REKLAMA | środa, 11.07.2018 r., godz. 10.00
Z kamerą w przewodzie pokarmowym  - endoskopia kapsułkowa

Medycyna jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Umiemy coraz szybciej, skuteczniej, mniej inwazyjnie wykrywać i leczyć kolejne choroby. W dziedzinie gastroenterologii taką nowością jest endoskopia kapsułkowa, pozwalająca zbadać całe jelito cienkie w sposób bezpieczny i bezbolesny.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
12°C 1027 hPa
JUTRO
pogoda
9°C 1025 hPa
POJUTRZE
pogoda
10°C 1023 hPa

Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy do obrazowania błony śluzowej całego jelita cienkiego, co do niedawna nie było możliwe w sposób nieinwazyjny. Dlatego badania tą metodą wykonuje się przede wszystkim przy podejrzeniu, że zmiany patologiczne przewodu pokarmowego zlokalizowane są w obrębie tego odcinka. Jest to więc wypełnienie luki diagnostycznej, gdyż jelito cienkie (m.in. ze względu na swoją długość i liczne pętle) jest niedostępne zarówno przy gastroskopii, jak i przy kolonoskopii.

Wskazania do zastosowania tej metody to: niewyjaśnione bóle brzuszne lub powiększenie obwodu brzucha, biegunki, niewyjaśnione krwawienia z przewodu pokarmowego, diagnostyka choroby trzewnej, podejrzenie choroby Leśniewskiego-Crohna, guza jelita cienkiego czy uszkodzenia przez leki oraz niewyjaśniona niedokrwistość z niedoboru żelaza. Występują tu jednak – jak zresztą przy wielu innych procedurach medycznych – różne przeciwwskazania. Są to np. zwężenia, duże uchyłki w przewodzie pokarmowym, ostre zapalenie jelit, popromienne zapalenie jelita grubego czy ciąża. 

Pacjent, który chciałby mieć wykonane badanie endoskopią kapsułkową powinien najpierw zgłosić się na konsultację do lekarza gastroenterologa w jednej z placówek Prywatnej Lecznicy Certus. Lekarz gastroenterolog zbada pacjenta pod kątem ewentualnej przydatności diagnostycznej endoskopii kapsułkowej. Jeśli stwierdzi on, iż takie badanie jest wskazane, umówi pacjenta na konkretny termin. Co istotne, pacjent musi mieć najpierw wykonane RTG pasażu jelitowego. Pozwala ono wykluczyć ewentualne zwężenia czy inne stany wykluczające możliwość zastosowania kapsułki.

Jeśli u pacjenta nie ma przeciwwskazań do tego badania, zostanie on przyjęty na pobyt jednodniowy z monitorowaniem jego przebiegu. Pacjent zakłada specjalną kamizelkę z rejestratorem, a następnie połyka kapsułkę. Przez ok. 8 godzin kapsułka przemieszcza się w dół jego przewodu pokarmowego,  robiąc zdjęcia w ilości 2/s, co daje lekarzowi materiał liczący ok. 50-60 tys. zdjęć. Po zakończeniu badania pacjent oddaje kamizelkę z rejestratorem i wychodzi do domu. Po odbiór wyniku badania zgłasza się w terminie umówionym z lekarzem. 

Kapsułka ma wielkość większej tabletki witaminowej. Jest więc łatwa do połknięcia. Przeprowadzenie badania jest bezpieczne i komfortowe dla pacjenta oraz bardzo dobrze tolerowane. W trakcie badania pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości czy dyskomfortu. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami o badaniu - https://www.certus.med.pl/pl/baza-wiedzy/badania-endoskopowe/endoskopia-kapsulkowa, natomiast wszystkie osoby zainteresowane budową i funkcjonowaniem układu pokarmowego zapraszamy do zapoznania się z infografiką.

Więcej szczegółów na temat Centrum Endoskopii Prywatnej Lecznicy Certus znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.certus.med.pl oraz pod numerem telefonu 61 8 604 200.

Reklama