Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
18 5
Reklama

Poznań ma nowego partnera. I to nie byle jakiego - w przyszłym roku będzie Europejską Stolicą Kultury

sw
poniedziałek, 10.09.2018 r.
godz. 17.15
sw | poniedziałek, 10.09.2018 r., godz. 17.15
Poznań ma nowego partnera. I to nie byle jakiego - w przyszłym roku będzie Europejską Stolicą Kultury
fot. Acaro/Wikipedia

Nowym miastem partnerskim Poznania jest Płowdiw, położony w Bułgarii.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
13°C 1032 hPa
JUTRO
pogoda
18°C 1027 hPa
POJUTRZE
pogoda
11°C 1027 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Położony w centrum kraju, nad rzeką Marica, bułgarski Płowdiw, to jedno z najstarszych, nieprzerwanie istniejących siedlisk ludzkich w Europie. W oddalonym od Poznania o1662 km mieście żyje 340 tys. osób, zaś w jego aglomeracji - ok. 800 tys. Jest ono całkiem silnym ośrodkiem naukowym, a także sportowym - w Płowdiwie swoją siedzibę ma 9 uczelni wyższych, a także wiele sportowych klubów.


Partnerstwo z Płowdiwem to poniekąd powrót do praktyk z lat 60., kiedy to kwitła współpraca targowa i międzyszkolna. - Tamta formuła w pewnym momencie się wyczerpała, ale nie nieodwracalnie. Nasze szkoły znów współpracują ze sobą, istnieją też szanse na odnowienie tradycyjnych relacji targowo-biznesowych. Priorytetem będzie oczywiście poszerzenie spektrum lokalnych partnerów i obszarów tematycznych, tak, by jak najwięcej grup społecznych czy zawodowych mogło czerpać korzyści z kontaktów z Płowdiwem - podkreśla Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.

Na razie bardzo szeroko współpracują chociażby uniwersytety z obu miast. Płowdiw, który w 2019 r. stanie się oficjalną Europejską Stolicą Kultury w swoim planie na ten czas uwzględnił też m.in. projekt poznaniaków, założycieli zlokalizowanej przy ul. Mostowej galerii Ventzi.

Reklama